پردانان منگورغربی/بهشت گمشده ایران

شهرستان پیرانشهر، در آذربایجان غربی و در فاصله ۱۲۹ کلیومتری جنوب شهرستان ارومیه قرار دارد؛ پیرانشهر از شمال به نقده و اشنویه، از جنوب به سردشت از شرق به مهاباد، از غرب به مرز ایران و عراق منتهی می‌شود .

منطقه آذربایجان غربی در ۲۲ کیلومتری جنوب پیرانشهر,بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت جنگل‌های سرسبز و خوش آب و هوای پردانان قرار دارند که جاری بودن رودخانه دایمی و خروشان پردانان یکی از سرچشمه های اصلی رود زاب کوچک است بر زیبایی آن دوچندان افزوده است .

این جنگل ها که تا برف های دایمی کوه های مرزی ایران و عراق امتداد دارند توجه هر طبیعت گردی را به سوی خود جلب می کند .

به جهت وجود تعداد زیادی پل روی رودخانه در مسیر جنگل، این منطقه به پردانان که در زبان کردی به معنای “پل ها” است که بدلیل وجود پلهای فراوان برروی رودخانه های این منطقه به این نام معروف شده است ، جنس پل های منطقه پردانان، ترکیب سنگ و چوب است و با ترکه های چوب به طرز زیبایی به هم بافت شده است .این جنگل همچنین دارای انواع پوشش گیاهی و درخت گوناگون است که این رودها و آبشار خرپاپ در منطقه به زیبایی و اهمیت منطقه اضافه کرده است .

 

 

این آبشار زیبا و بلند که توسط رودخانه خروشان جنگل تشکیل شده زیبایی جنگل را دو برابر کرده به گونه ای که امروزه جنگل های پردانان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در استان به شمار می رود .

آبشار خرپاپ از پیرانشهر به سمت سردشت که حرکت کنید پس از سپری کردن ۲۵ کیلومتر به روستای گز کسگ خواهید رسید که ابتدای مسیر رسیدن شماست به جنگل پردانان و همینطور آبشار خرپاپ که در زبان کردی به معنی “فراوانی آب” است در همین جنگل ها قرار گرفته است .

در جنگل های منطقه گیاه گزنه به وفور رشد می کند و از آن جایی که بومی ها به گزنه، گزگسک می گویند نام روستا نیز از روی آن برداشته شده است .

اهالی روستای کردنشین با لباسهای محلی زیبا و طبع مهمان نواز خود و طبیعیت خوش آب و هوای منطقه پذیرای مهمانان از اقصی نقاط استان و کشور در ایام گرم تابستان هستند

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.