عید غدیر/ عید امامت و ولایت

عید غدیر از بزرگترین عید‌های مسلمین است. در هجدهم ذی‌الحجه سال دهم هجری، پیامبر (ص) در حجه الوداع با نازل شدن آیه تبلیغ به فرمان خداوند امام علی (ع) را به جانشینی خود برگزید و هزاران نفر در این ماجرای بزرگ حضور داشتند و با امام علی (ع) بیعت کردند و ولایتمداری امام علی (ع) را تصدیق کردند.

اما متاسفانه پس از رحلت پیامبر (ص) برخی جانشینی امام علی (ع) را تکذیب کردند و در محلی جمع شدند و فرد دیگری را برای جانشینی پیامبر (ص) انتخاب کردند و به حکم خداوند متعال توجهی نکردند.

امسال، روز سه شنبه ۲۹ مرداد مصادف با هجدهم ذی الحجه سال ۱۴۴۱ هجری قمری، روز عید غدیر است. به دلیل جایگاه و منزلت این روز در جهان اسلام این روز، روز سادات نیز هست. در این روز مسلمانان به دید و بازدید یکدیگر به خصوص سادات می‌روند و به نیت تبرک از سادات عیدی می‌گیرند.

مقام معظم رهبری در باره عید غدیر می فرمایند:

قضیه غدیر، در سفر حجهالوداع پیامبر اکرم در غدیر خم اتفاق افتاد. از کاروان بزرگ مسلمانان که در این سفر با پیامبر حج گزارده بودند، بعضی جلو رفته بودند. پیامبر پیکهایی را فرستاد تا آنها را به عقب برگردانند و ایستاد تا آنهایی که عقب مانده‌اند، برسند. اجتماع عظیمی در آن‌جا تشکیل شد.
بعضی گفته‌اند نود هزار، بعضی گفته‌اند صدهزار و بعضی هم گفته‌اند صدوبیست هزار نفر در آن اجتماع حضور داشتند. در آن هوای گرم، مردم ساکن جزیرهالعرب – که بسیاری از آنها هم اهل بیابانها و روستاها بودند و به گرما عادت داشتند – طاقت نمی‌آوردند روی زمین داغ بایستند. لذا عباهایشان را زیر پاهایشان میگذاشتند تا طاقت بیاورند و بایستند.
در چنین شرایطی، پیامبر اکرم از جای برخاست، امیرالمؤمنین علیه‌الصلاهوالسلام را از زمین بلند کرد و جلوِ چشم خلایق نگه داشت و فرمود: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه». پیامبر در این‌جا مسأله ولایت – یعنی حاکمیت اسلامی – را به طور رسمی و صریح مطرح میکند و امیرالمؤمنین را به عنوان شخص، معین و مطرح مینماید.
بنابراین، این روز، اولاً روز #ولایت است؛ ثانیاً روز ولایت امیرالمؤمنین علیه‌الصلاهوالسلام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.